ENSINO DO PORTUGUÊS LÍNGUA NÃO MATERNA

Trzecia edycja letniego kursu języka portugalskiego – ENSINO DO PORTUGUÊS LÍNGUA NÃO MATERNA

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski

Dla nauczycieli, doktorantów i studentów studiów magisterskich z języka portugalskiego.

Kurs prowadzony przez Prof. Dr Cristinę Martins z Uniwersytetu w Coimbrze.

Termin kursu – 27 czerwca – 1 lipca

Zapisy do 22 Maja.

Zapisy i szczegółowe informacje

Almatuga – portugalski dla niemowląt i dzieci

Z początkiem kwietnia w centrum szkoleniowo-językowym Almatuga rozpoczną się zajęcia z języka portugalskiego dla niemowląt (od 6 miesiąca życia) i dzieci (w wieku przedszkolnym). Projekt jest dedykowany rosnącej grupie dzieci portugalskojęzycznych.

Lekcje będą prowadzone w małych grupach (od 3 do 8 dzieci) przez portugalskich nauczycieli. Będą trwały 45 lub 60 minut, w zależności od wieku dzieci.

Osoby zainteresowane zapraszamy na spotkanie w Ambasadzie Portugalii w Warszawie, 4 kwietnia (poniedziałek) o godz. 17.30.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres email:

edyta@embport.internetdsl.pl.

Więcej informacji tutaj.

PORTUGUES PARA BEBÉS E CRIANÇAS

New York Short Film Festival we Wrocławiu

Krótkometrażowe filmy z obecnej edycji NYPSFF zostaną po raz kolejny pokazane w Polsce – 19 marca we Wrocławiu. W programie tej odsłony festiwalu znalazło się 10 najnowszych filmów najbardziej obiecujących portugalskich twórców.

Dowiedz się więcej o festiwalu i filmach na stronie Arte Institute i już dziś kup bilety!

Portugalski poeta nominowany do nagrody Europejski Poeta Wolności

21 marca, w Światowym Dniu Poezji, odbędzie się speed dating z poetami nominowanymi do nagrody Europejski Poeta Wolności. Wśród kandydatów znalazł się portugalski twórca, Daniel Jonas.

Daniel Jonas to jeden z najbardziej innowacyjnych i wyrazistych autorów współczesnej poezji portugalskiej. Do nagrody został nominowany za tom Częsty Przechodzeń, opublikowany w 2013 roku i przetłumaczony na język polski przez Michała Lipszyca.

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu:

http://europejskipoetawolnosci.pl/book/249/
www.wierszewmetrze.eu

facebook

Wiersze w metrze

W tym miesiącu ponownie będziemy mieli możliwość czytania poezji w warszawskim metrze. Fragmenty wierszy znajdą się w wagonach oraz na stacjach. Tematem przewodnim tegorocznej, 6 edycji, jest natura.

W tegorocznej edycji znalazły się utwory poetów z 20 krajów europejskich, a Portugalię reprezentuje poezja Matilde Campilho. Trzy wiersze jej autorstwa pochodzą z tomiku pt. Jóquei opublikowanego w Portugalii w 2014r.

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu:

www.wierszewmetrze.eu

facebook

Nagroda Calouste Gulbenkian

20 lipca 2016 Fundacja Calouste Gulbenkian przyznaje Nagrodę Calouste Gulbenkian.Nagroda ta, w wysokości 250 tysięcy Euro, została ustanowiona w celu uhonorowania osób lub instytucji, które wniosły wyjątkowy wkład w obronę podstawowych wartości człowieka.

W ciągu ostatnich 5 lat Nagrody Gulbenkian zostały przyznane ponad 30 osobom i instytucjom, m. in. Bibliotece Aleksandryjskiej, West-Eastern Divan Orchestra i Denis Mukwege.

Więcej informacji na stronie:

http://www.prize.gulbenkian.pt

Bank Millenium, Uniwersytet Warszawski i Instytut Camõesa podpisują protokół o współpracy

Bank Millennium, Uniwersytet Warszawski i Instytut Camõesa podpisały protokół o współpracy, na mocy którego Bank Millennium ufunduje w kolejnych 3 latach stypendium dla najlepszego studenta sekcji portugalskiej w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich.

Instytut Camõesa przedstawił inicjatywę dwóm pozostałym partnerom, którzy natychmiast ją zaakceptowali. Umowa została podpisana wczoraj, 16 lutego, w rektoracie Uniwersytetu Warszawskiego, podczas uroczystości, w której uczestniczyli Prezes Zarządu Banku Millenium, Pani Ambasador Portugalii w Warszawie w imieniu Instytutu Camõesa oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

„Stypendium Banku Millennium to hojna nagroda dla tych, którzy chcą poświęcić się studiowaniu języka i kultury krajów języka portugalskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendium pozwoli studentom osiągać lepsze wyniki w nauce i da im możliwość wyjazdu do Portugalii, gdzie będą mieli bezporedni kontakt z językiem i kulturą. Myślę, że partnerstwo Uniwersytetu Warszawskiego, Banku Millennium i Instytutu Camõesa – partnerstwo między uczelnią wyższą a sektorem publicznym i prywatnym, jest dziś niezwykle cenne i umacnia związki pomiędzy polskimi studentami a językiem i kulturą  portugalską powiedziała Maria Amélia Paiva, Ambasador Portugalii w Polsce.

João Brás Jorge, Prezes Zarządu Banku Millenium, dodał: „Współpraca z Uniwersytetem Warszawskim i Instytutem Camõesa ma dla nas duże znaczenie. Uniwersytet Warszawski jest najlepszą i największą uczelnią wyższą w Polsce. Wspieranie rozwoju polskich studentów oraz upowszechnianie języka portugalskiego w Polsce doskonale współgra z naszą misją wspierania kultury i edukacji. Z uwagi na naszego głównego akcjonariusza, widzimy szczególną rolę Banku Millennium we wspieraniu przedsięwzięć promujących historię i kulturę Portugalii.” 

Bank Millennium, UW, ICBank Millennium, UW, IC1

 

Web Summit 2016 w Lizbonie

W listopadzie odbędzie się w Lizbonie Web Summit 2016.
Będzie to 21 konferencji obejmujących takie dziedziny jak technologia, sport, muzyka, kuchnia, moda i rolnictwo.
Impreza odbędzie się w MEO Arena i FIL w Parku Narodów w Lizbonie, w dniach 8-10 listopada i przycignie ponad 55.000 uczestników.
Więcej informacji na stronie: