13-15 grudnia 2018 – III spotkanie Inwestorów Wspólnoty Portugalskiej

W dniach 13-15 grudnia 2018 r. W Penafiel odbędzie się „III spotkanie Inwestorów Wspólnoty Portugalskiej”. Ze względu na zainteresowanie podmiotów gospodarczych pochodzących z Portugalii oraz osób o korzeniach portugalskich, a także stowarzyszeń przedsiębiorców zainteresowanych tą inicjatywą, załączamy tekst zaproszenia J.E. Sekretarza Stanu ds. Wspólnoty Portugalskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii, dr. José Luisa Carneiro. Carta.Penafiel.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu Wspólnot Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Portal das Comunidades do Ministério dos Negócios Estrangeiros.

 

Dostęp do szkolnictwa wyższego w Portugalii dla emigracji

Rząd Portugalski informuje o uruchomieniu programu wsparca dla emigrantów w dostępie do szkolnictwa wyższego w Portugalii . Program Portal www.continuaaestudar.pt zawiera istotne informacje na temat warunków dostępu i uczestnictwo w szkolnictwie wyższym.

Czytaj również informator i list J.E. Pani Sekretarz Stanu ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz J.E. Pana Sekretarza Stanu ds. Wspólnoty Portugalskiej.:    emigrante      carta.emigrante

 

Automatyczna wymiana informacji na temat kierowców naruszających zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie UE.

W Diário da República została opublikowana ustawa Lei nº. 49/2017, z 10 lipca, ustalająca zasady i reguły wymiany informacji na temat kierowców naruszjących zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie UE.

Podkreślamy jak ważne jest, aby wszyscy obywatele Portugalii zamieszkujący za granicą wiedzieli, że w świetle obowiązujących przepisów podróżując samochodem z zagraniczną rejestracją w innym kraju, ich dane osobowe lub dane dotyczące pojazdu mogą zostać sprawdzone za pomocą platformy elektronicznej Europejskiego Systemu Informacji o Pojazdach i Prawach Jazdy, EUCARIS.

 

„II Spotkanie Inwestorów Diaspory”

W dniach 15 i 16 grudnia 2017 w Viana do Castelo odbędzie się „II Spotkanie Inwestorów Diaspory”. Pierwsza edycja miała miejsce w roku ubiegłym w Sintrze.

Dla zainteresowanych agentów ekonomicznych portugalskich i potomków Portugalczyków oraz stowarzyszeń przedsiębiorców w załączniku prezentujemy list zaproszenie Pana Sekretarza Stanu ds. Wspólnoty Portugalskiej  Dr. José Luis Carneiro.   CartaSECP

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na Portalu Wspólnoty Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii.                                                    https://www.portaldascomunidades.mne.pt/pt/gabinete-de-apoio-ao-investidor-da-diaspora-gaid

 

Nowa aplikacja „Registo Viajante”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii informuje o wprowadzeniu nowej aplikacji na smartfony pozwalacej osobom przebywającym za granicą zostać zlokalizowanym w razie nagłego wypadku, za pomocą usługi geolokalizacji. Aplikacja podaje również informacje dotyczące ogólnych warunków bezpieczeństwa w danym kraju i przestrzega przed niebezpieczeństwami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Portugalii zapewnia,  iż dane użytkowników aplikacji są zabezpieczone.

Aplikacja jest darmowa i nieobowiązkowa.

 

Kursy na odległość w Instytucie Camõesa

Do 8 lutego trwają zapisy na drugi semestr 2016/2017 internetowych kursów w Instytucie Camõesa. Oferta obejmuje następujące zajęcia:

  • Kursy z wiedzy o kulturze
  • Kursy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli
  • Jęz. portugalski dla obcokrajowców
  • Kursy jęz. portugalskiego specjalistycznego
  • Kursy specjalistyczne
  • Kursy w zakresie współpracy na rzecz rozwoju.

Więcej informacji tutaj.